Metodika otkrivanja kompjuterskog kriminala
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 35 | Nivo: Pravni fakultet, Podgorica

UVOD
Od pojave prvog kompjutera, sredinom četrdesetih godina , pa do danas, došlo je do rapidnog širenja upotrebe kompjutera u skoro svim oblastima života i rada. U savremenim društvima, može se bezrezervno utvrditi da danas skoro da nema oblasti ljudske djelatnosti u kojoj računari nijesu našli svoju primjenu.
Kompjuteri su u ranim fazama njihovog razvitka bili nepodobni za neke veće zloupotrebe i to iz dva osnovna razloga:
Njihovo korišćenje je podrazumijevalo specijalnu edukaciju, tako da se njima bavio samo relativno uzan krug informatičkih stručnjaka,
Oni se nijesu nalazili u masovnoj upotrebi .
Brz razvoj kompjuterske tehnologije i stvaranje veoma jednostavnih načina njihove upotrebe, a posebno, proizvodnja i masovno korišćenje personalnih kompjutera, omogućavaju da veoma široki slojevi stanovništva koriste kompjutere poput nezamjenljivih sprava u obavljanju raznovrsnih djelatnosti, čime se istovremeno stvaraju i veoma povoljni uslovi za upotrebljavanje računara u vršenju krivičnih djela.
Razvoj kompjuterske tehnologije i usavršavanje računara doveli su do sve veće primjene i proširenja kruga korisnika, a samim tim i do stvaranja većih mogućnosti za zloupotrebu kompjutera u kriminalne svrhe.
Istorijat kompjuterskog kriminala datira od ranih sedamdesetih godina, da bi tek tokom osamdesetih i devedesetih godina kompjuterski kriminal postao ozbiljan problem u mnogim društvima.
Danas je kompjuterski kriminalitet postao jedan od najopasnijih vidova kriminaliteta, izmedju ostalog i zbog toga što doživljava nevjerovatnu ekspanziju. Nije moguće obuhvatiti brojne pojavne oblike ove vrste kriminaliteta s obzirom da dinamika razvoja kompjuterske tehnologije i brzina njene implementacije permanentno otkrivaju nove mogućnosti zloupotrebe. Najčešći pojavni oblici su: kompjuterske prevare, provaljivanje u tudje kompjuterske sisteme, kradja informacija, kradja kompjuterskih usluga, piraterija u oblasti kompjuterskih softvera i drugih kompjuterskih proizvoda, kompjuterska sabotaža, kompjuterski terorizam i kriminalitet povezan sa internetom. Otkrivanje i dokazivanje kompjuterskog kriminaliteta nailazi na velike poteškoće usled specifičnosti načina izvršenja, problema dokazivanja i postojanja velike tamne brojke. Stoga u suprostavljanju ovoj vrsti kriminaliteta prednost treba dati preventivnim mjerama. Sistem protektivnosti mora imati ne samo funkciju odvraćanja od zloupotrebe kompjutera, već i mogućnost stvaranja uslova za efikasnu detekciju u svim slučajevima zloupotrebe.
POJAM ORGANIZOVANOG KRIMINALITETA
Organizovani kriminalitet, kao društveno negativna pojava ima izuzetnu sposobnost da koristi povoljne uslove za svoje infiltriranje i da se vješto prilagodjava konkretnoj društveno-političkoj i ekonomskoj situaciji ne samo unutar jedne zemlje nego i na medjunarodnom planu.
Po drugom shvatanju kojeg zastupaju J.C.Kiney, E.Rosman, H.Schuler-Springourm, D.Vens, i drugi, za postojanje organizovanog kriminaliteta nije potrebno da postoji određena veza izmedju kriminalne organizacije i države i njenih organa, već je dovoljno postojanje kriminalne organizacije koja, u cilju sticanja protivpravne imovinske koristi i bogaćenja, vrši razne oblike kriminalne djelatnosti.
Organizovani kriminalitet se ne ispoljava u svim zemljama u istim oblicima i istim intezitetom, već su oni adekvatni postojećim društvenim odnosima i povoljnim uslovima za odgovarajuće vidove kriminalne djelatnosti.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!